Hová szoktak menni a családdal nyaralni? Külföldre? Belföldre? Vagy nem nagyon engedheti meg magának a nyaralást? Íme néhány ötlet.
Miért pont kempingezni menjek?
- Költséghatékony: lényegesen olcsóbb nyaralási forma, mint bármelyik külföldi/belföldi szálloda vagy apartmann. A felszereléseinket egyszer kell csak megvenni, és hosszú éveken keresztül használhatóak lesznek. Természetesen akár kölcsön is kérhetjük ezeket ismerőseinktől, rokonainktól, már ha odaadják.
- Összekovácsolja a családot: egy légtérben aludhat a gyerekeivel; higgye el, ők imádni fogják. Megmutathatja nekik, apa mekkora hős: tud fát vágni, tábortüzet rakni, vacsorát készíteni, meg minden.
- Vagy csak el akar szabadulni és a haverokkal tölteni néhány napot a közeli tóparton? Nincs ennél jobb.
- Évek óta ugyanabban a horvátországi szállodában nyaral? Akkor meg a változatosság kedvéért.
Hova érdemes menni?
Szerencsére Magyarországon nagyon sok kempingezésre alkalmas hely van. Azt kell eldöntenie, hogy pontosan mivel szeretné tölteni a szabadidejét.
Horgászni, túrázni szeretne? Irány a Balaton, vagy a Tisza partja.
- Nem szereti a természetes vizeket? Ha inkább strandolna, akkor van lehetőség a nagyobb strandok mellett, vagy akár a területükön is letelepedni: Hévíz, Mezőkövesd-Zsóry, Harkány, hogy csak néhányat említsek.
- Nem szereti a tömeget? Kedveli a változatosságot? Cél a természet lágy öle, túrázással egybekötött kempingezés. Nagyon jó ötlet lehet például egy vízitúra, mondjuk lefelé a Tiszán Tiszabecs-Tokaj útvonalon, bérelt kenuval. Kényelmesen, 6-8 nap alatt megtehető ez a táv, és minden este más kempingben verheti fel a sátrát. Ha több ideje van, lecsoroghat egészen Tiszafüredig is (ez kb. 2 hetes túra).
Milyen kempingfelszerelésekre lesz szükségem?
Alapfelszerelés:
- sátor
- hálózsák
- hátizsák, táska
- Kényelmi felszerelések:
- derékalj / gumimatrac (+pumpa)
- moszkítóháló
- gázfőző, gázpalackok
- edények, evőeszközök
- kempingasztal, kempingszék
- függőágy
- kemping wc (+ tisztító, fertőtlenítő folyadékok)
Jó-jó, de mennyibe kerül kempingezni?
- sátorhely: kijelölt kempingekben max. 1000 Ft körüli napidíjjal lehet számolni. Lakókocsival valamivel több. Van, ahol főszezonban egy kicsivel drágább. Nem kijelölt kemping, vagyis kinn a "vadonban" többnyire ingyenes.
- sátor: faházban kempingezni, lássuk be, nem az igazi, ezért ezzel most nem foglalkozunk. Több szempontot is érdemes figyelembe venni a megfelelő sátor kiválasztásánál:
- Család mérete: hányan fognak aludni a sátorban? Apa, anya és egy kisgyermek: nálam 1+1+1=3, vagyis háromszemélyes sátrakat kell néznünk: 20-30e Ft-os árkategória. Ha több holmit pakolnak, vagy megszokták a kényelmes, nagy tereket - vagy kistesót terveznek - akkor érdemes elgondolkodni a négyszemélyes sátrakon: kb. 30-50e Ft.
- Sok gyermeke van? Több családdal együtt menne? Léteznek 5-6, vagy akár 8-9 személyes sátrak is, de ezeket tényleg csak akkor ajánlom, ha a pénz nem probléma. Ebben az esetben inkább több kisebb méretű, 2-3-4 személyes sátrakban gondolkodjon. A gyerekek külön sátorban is alhatnak, ha már elég idősek hozzá. Élvezni fogják a bandázást.
- Hányszor lesz felállítva a sátor a nyaralás alatt? Tehát túrázni fog, vagy leginkább ugyanazon a helyen marad? Széles a kínálat ugyanis a gyorsan felállítható sátraktól az egész bonyolult, már-már kastélyszerű szerkezetekig.
- Mennyire fontos a kényelem? A legtöbb túrasátor max. 130 cm körüli magassággal rendelkezik, vagyis kifejezetten alvási célra vannak tervezve. Ha Ön olyan családi kempingezést tervez, ahol leginkább a sátorban, vagy annak közelében tartózkodnak - pecázás, bográcsolás, stb. - akkor léteznek tágas előtérrel rendelkező, akár 190-200 cm magas sátrak is. Ezekben elfér a felegyenesedett embereken kívül már az étkezőasztal is székekkel, valamint a tábori konyha is. Többcsaládos kirándulások alkalmával is jó megoldás lehet a különálló/osztott hálófülkék miatt.
- Időjárás: amennyiben olyan évszakban, vagy olyan helyre megy pihenni, amikor vagy ahol viszonylag nagy az esélye a csapadéknak, akkor meg kell nézni a sátor vízállóságát. Ilyenkor 2000 ml alatti vízállóságú sátorral nem érdemes próbálkozni, mert csak bosszúság - és beázás - lesz belőle. Magashegyi túrákhoz csak az expedíciós sátrak jöhetnek szóba, 3000 ml-es vízállóság felett.
- Olcsóbb sátor nincs? Dehogynincs. Kaphatóak 8-10e Ft-ért is sátrak, de ezek tényleg csak arra valók, hogy nyári fesztiválokon 1-2 éjszakát eltöltsön bennük az ember, vagy vésztartaléknak, ha meglepett minket a rokonság és nincs elég szoba.
- Ne feledje, sátrat nemcsak egy alkalomra vásárol az ember. Olyat válasszon, amely hosszú évekig kiszolgálhat, és a gyártó is megfelelő garanciát vállal rá.
- Hálózsák
- Évszak: a nyári hálózsákok relatív vékonyak és jól szellőznek, de leginkább csak sátorban és hát igen, nyáron használhatóak. Áruk 7-15e Ft. A háromévszakos zsákok tavasztól őszig védenek minket az éjszakai hidegtől: 10-25e Ft között mozognak. A téli vagy négyévszakos zsákok leginkább télre, vagy a magashegyi túrákhoz ajánlottak. Áruk 25e Ft-tól indul, határ a csillagos ég.
- Forma: ki mit szeret. Múmia hálózsákok: felül (a vállnál) széles, a lábnál szűkebb. Főleg azoknak, akik nem forgolódnak. Paplanhálózsákok: téglalap forma, egyenlő széleség alul-felül. Szabadabb mocorgás éjjel.
- Méret: létezik gyermek vagy junior méretű hálózsák, amely hatékonyabban tartja a kicsik testhőjét. Felnőtt méretekben is vannak külön női anatómiai kialakításúak, de akár dupla, kétszemélyes hálózsákokat is lehet kapni.
- Derékalj, gumimatrac
A kényelem miatt érdemes elgondolkodni rajtuk. Létezik az egyszerű alugőzölt hőtükör, mely elszigeteli az embert a hideg talajtól és "visszatükrözi" a test hőjét (2-3e Ft), a néhány milliméter vastag hálózsák alátét (5-8e Ft), valamint léteznek a matracok is. Önfelfújó, 3-4-5 cm vastag matracoktól kezdve akár 20 cm magas kényelmes, felfújható ágyakat is vihetünk magunkkal, egy- vagy kétszemélyes változatban is. (8-20e Ft) - Moszkítóháló
Manapság minden sátor fel van már szerelve szúnyoghálós ajtóval, így szellőztetéskor is elkerülhető, hogy bejusson szentélyünkbe egy-egy kalandvágyó rovar. Ha azonban zavartalanul szeretnénk pecázni, vagy nem akarjuk, hogy kicsi gyermekünket bántsák a szúnyogok, akkor szerezzünk be egy ilyet. Csak felakasztjuk egy faágra, és alatta nyugi van. 6-7e Ft. - Gázfőzők, gázpalackok
Ezt mindenképp ki kell próbálnia! Ne csak étteremben egyen, olcsóbban is megúszhatja, ha saját maga készíti el a családja ebédjét. Az egyszerű gázfőzők 6e Ft-tól indulnak, de a komolyabbak már több főzőlaposak és grill-lap is jár hozzájuk.
- Edények, evőeszközök
Léteznek komplett edényszettek, melyek ideális méretűek és kompaktak, de ha nem muszáj, erre ne költsön, vigyen inkább otthonról. - Kempingasztal, kempingszék
Szintén csak kényelmi dolog, ha főleg a tábor területén maradunk és nem pedig túrázunk. A csomagolási mérete és a súlya miatt nehezen megoldható a gyalogos vagy kerékpáros túrázásnál. - Függőágy
Két fa között lustálkodhatunk. De most komolyan, nincs ettől királyabb? Már 2-3e Ft-tól is lehet kapni. - Kemping wc
Ha tudja, hogy biztosan nem lesz a közelben nyilvános mosdó. 20e Ft-tól.
Mikor érdemes bevásárolni?
Legnagyobb esélye nyilván a kempingszezonban lesz, vagyis tavasz közepétől nyár végéig. Ekkor érhető el a legszélesebb kínálat. Ha viszont spórolni szeretne, akkor szezonon kívül érdemes vásárolni, hiszen ilyenkor lehetnek akciók, készletkisöprések, így sokkal jobban járhat. Figyelembe kell venni azonban, hogy ilyenkor korlátozott a választék, leginkább csak a készleten lévő termékekhez lehet hozzájutni akciós áron.
Hol tudok bevásárolni?
Ahol megfelelő tájékoztatást kap a termékekről, azok jó minőségűek és van rájuk rendes garancia. Van egy tippem, itt sokmindent megtalál: kempingfelszerelés.
Kimaradt valami?
Egész biztosan. Nem beszéltem az élelmiszerről, hűtőtáskákról, termoszokról, elem- és gázlámpákról, és sokminden másról sem. A valódi kérdés nem ez, hanem, hogy vajon betartja-e az újévi fogadalmát?